Wyposażenie domowe, które należy prać – zobacz listę!

Total
0
Shares
pranie-wykladziny

Duża część osób jedyne, co pierze, to swoje własne ubrania i prześcieradła. Jak się jednak okazuje – lista domowego wyposażenia, które należy prać, jest znacznie dłuższa. W dzisiejszym artykule wymienimy sobie rzeczy, które prać trzeba, choć nie zawsze kwestia ta jest w pełni oczywista. Zapraszamy do przeczytania – dla bezpieczeństwa własnego i swoich domowników!

Wykładziny podłogowe

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że na ziemi znajduje się sporo zanieczyszczeń. Nawet od dzieciństwa wpajana jest nam informacja, aby pod żadnym pozorem „nie jeść niczego z podłogi”.

Nic w tym dziwnego – podeszwa naszych butów (i stóp) praktycznie bez przerwy ma kontakt z podłożem, które do najczystszych nie należy. Dlatego też decydujemy się na odkurzanie i mycie podłóg.

Co jednak z wykładzinami podłogowymi? Dlaczego duża część ludzi nigdy w życiu ich nie wyprała?

Niestety nie znamy odpowiedzi na to pytanie – wiemy jednak, że jest to karygodne zachowanie.

Na niepranej wykładzinie podłogowej z czasem zacznie osadzać się coraz więcej szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów (bakterii i wirusów). Będzie ona też znacznie gorzej prezentowała się pod względem estetycznym, a zapach będzie, delikatnie ujmując, nieprzyjemny.

Dywany i dywaniki

Podobnie sprawa wygląda w przypadku dywanów.

Choć tutaj sprawa jest nieco prostsza, bo dywan można w każdym momencie wynieść na zewnątrz i porządnie wytrzepać – pozwoli to na pozbycie się większych zanieczyszczeń.

Nie sprawi to jednak, że „wypadną” również wszystkie bakterie i wirusy.

Dlatego czy to dywan, czy wykładzina podłogowa – należy je prać przynajmniej dwa razy w roku.

Meble tapicerowane

Każdy z nas uwielbia meble tapicerowane! Dodają one niestandardowego charakteru wnętrza i są po prostu przyjemne w dotyku.

Faktem jest jednak również to, że meble tapicerowane mają sporo styczności z naszymi brudnymi ubraniami, przez co wraz z biegiem czasu mogą pojawiać się nieprzyjemne zapachy, a nawet wcześniej wspomniane drobnoustroje.

Niestety, w przeciwieństwie do standardowych mebli (drewnianych, metalowych), zanieczyszczenia będą „przebijały” się w głąb materiału, a zwykłe, powierzchowne czyszczenie będzie niewystarczające.

Metoda prania ekstrakcyjnego doskonale jednak poradzi sobie z tymi wszystkimi niedogodnościami.

Polecamy szczególnie często prać kanapę tapicerowaną. To właśnie jej powierzchnia ma najwięcej styczności z naszymi brudnymi spodniami, bluzami czy (w niektórych przypadkach) butami.

Co należy prać? – podsumowanie

Możemy oczywiście wymienić znacznie więcej elementów domowego wyposażenia, które należy regularnie prać. Do tego grona zaliczyć warto również fotel biurowy czy materiałowe zasłony.

Bardzo ważna jest również kwestia tego, czy zabieramy się za pranie tapicerki meblowej samodzielnie, czy korzystamy z usług profesjonalnych firm piorących.

Nasza porada jest prosta – żaden domowy odkurzacz z funkcją prania nie poradzi sobie z zadaniem tak dobrze, jak grono doświadczonych fachowców.

Życzymy udanych noworocznych porządków!

inspirowane: Brudout.pl