Spis treści
Nawet najbardziej merytoryczna prezentacja nie sprawdzi się, jeśli jej strona wizualna będzie niedopracowana. Aby przykuć odbiorców i wywołać „efekt WOW”, treści muszą być atrakcyjnie podane. W przeciwnym razie nie zrobią na nich żadnego wrażenia. Oto najlepsze pomysły na grafikę w prezentacjach multimedialnych
Grafika w prezentacjach multimedialnych – najlepsze pomysły
Tworzenie prezentacji multimedialnych to nie lada wyzwanie. Odbiorcę należy bowiem zaciekawić nie tylko treścią, ale i formą. Tę zaś prelegent powinien dopasować nie tylko do indywidualnych preferencji, ale również tematyki wystąpienia i upodobań grupy odbiorców. Oto pomysły na grafikę w prezentacjach multimedialnych, które zawsze zdają egzamin.
Minimalizm
Hołduje zasadzie: im mniej, tym lepiej. Stawia na prostotę, stonowaną kolorystykę i nowoczesną typografię. W prezentacji wykonanej w stylu minimalistycznym próżno szukać krzykliwych kolorów i licznych detali, animacji czy też przejść. Nie oznacza to jednak, że jest ona zupełnie pozbawiona barw i grafik. Stanowią one jej istotne elementy, gdyż przyciągają uwagę odbiorców. Kluczem do sukcesu jest znalezienie „złotego środka” i wyważenie warstwy graficznej.
Minimalizm sprawdza się we wszystkich kategoriach prezentacji multimedialnych, niezależnie od tematyki wystąpienia i upodobań słuchaczy. To właśnie za sprawą wszechstronności cieszy się tak dużą popularnością. Odpowiednio użyty sprawia, że prezentacja multimedialna jest:
- czytelna,
- spójna,
- łatwa w odbiorze.
W efekcie przyciąga uwagę odbiorców. Skupieni słuchacze więcej zapamiętują z wystąpienia. Nie mają również poczucia, że stracili czas.
Styl konturowy (outlinowy)
To wariant stylu płaskiego, który doskonale sprawdza się podczas projektowania nowoczesnych prezentacji multimedialnych. Podobnie jak minimalizm, stawia na prostotę i elegancję. Wykonane w stylu konturowym ikony i diagramy wprowadzają do pokazu lekkość i sprawiają, że prezentowane dane są przyjemne i łatwe w odbiorze.
Zastosowanie gradientów
Wprowadzenie kolorów do nowoczesnych prezentacji multimedialnych, w których rządzi minimalizm i prostota, może okazać się sporym wyzwaniem. Na szczęście z pomocą przychodzą gradienty, które dają efekt płynnego przejścia tonalnego pomiędzy barwami. Mogą być one stosowane jako tło projektu, a także wypełnienie niektórych elementów slajdu, np. wykresów i tabel.
Gradienty w elegancji sposób wprowadzają kolor do prezentacji multimedialnej. Świetnie urozmaicają pokaz. Jak jednak każdy efekt powinny być stosowane z umiarem. W przeciwnym razie mogą wywoływać wśród publiczności rozkojarzenie.
W stylu retro
Prezentacja multimedialna w stylu retro z pewnością nie jest łatwa do zaprojektowania. Doskonale jednak wpisze się w gusta tych osób, które mają dość minimalizmu. Taki pokaz stanowić będzie powiew świeżości i z pewnością zaciekawi widzów. W niestandardowy sposób zaprezentuje bowiem informacje.
W internecie bez trudu można znaleźć darmowe ikony, ilustracje i obrazy w stylu vintage, które urozmaicą pokaz. Nie zapomnij jednak, że ciekawe grafiki to nie wszystko. Również i kroje pisma zastosowane w nagłówkach i treści powinny nawiązywać do stylu retro.
W stylu pop-art
To propozycja skierowana dla odważnych. Dominują w niej bowiem nasycone barwy, proste, a zarazem krzykliwe kompozycje oraz kontrasty, które doskonale przykuwają wzrok. Prezentacja multimedialna wykonana w stylu pop-art z pewnością więc pozostanie w pamięci słuchaczy przez długi czas.
Niezależnie od tego, jaki pomysł na grafikę jest Ci najbliższy, najważniejszą kwestią jest spójność. Slajdy powinny nawiązywać do siebie pod względem wizualnym. W przeciwnym razie odbiorcom trudno będzie się skupić na prezentowanej treści. W efekcie po pokazie odejdą z poczuciem straconego czasu.
Jeśli szata graficzna ma dla Ciebie szczególne znaczenie, stworzenie prezentacji multimedialnej powierz specjalistom. Zadbają oni o wszystkie detale, dzięki czemu od strony wizualnej pokaz nie będzie budził żadnych zastrzeżeń.
źródło: tworzenieprezentacji.pl – tworzenie prezentacji Prezi