Kiedy na ścianie pojawia się grzyb?

Total
0
Shares

Grzyb na ścianie jest poważnym problemem, który może spowodować nieodwracalne uszkodzenie posiadanych powierzchni. Ten niebezpieczny współlokator zagraża także zdrowiu osób przebywających w zagrzybionych pomieszczeniach. W związku z tym należy podjąć prawidłowe kroki zmierzające do tego, aby pozbyć się go i zapobiec ponownemu pojawieniu.

Grzyb na ścianie – skąd się bierze ten problem?

Wiele osób będących właścicielami nieruchomości nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo jest doprowadzić do pojawienia się grzyba na ścianie. O przyczynach rozwoju tego mikroorganizmu stworzono wiele artykułów. W prawie 20% polskich domów i mieszkań pojawiają się mykotoksyny powodujące silną alergię, jak również różne problemy zdrowotne. Wspomniane wyżej mykotoksyny są wydzielane przez grzyby, które atakują powierzchnię ścian w silnie zawilgoconych pomieszczeniach.

Do podstawowych przyczyn rozwoju grzybów na ścianie zalicza się między innymi:

  • zwiększoną wilgotność w pomieszczeniach,
  • dodatnią temperaturę powietrza,
  • nieprawidłową wentylację wnętrz,
  • zastosowanie materiałów budowlanych i wykończeniowych, które są podatne na zagrzybienie,
  • brak wymiany powietrza,
  • zalanie domu lub mieszkania,
  • nieprawidłowe usunięcie grzyba.

Wyżej wymienione przyczyny rozwoju grzybów i pleśni na ścianach bywają często konsekwencją zaniedbania właścicieli danej nieruchomości. Z uwagi na to należy jak najszybciej pozbyć się mikroorganizmów, które rozwijają się na materiałach budowlanych, ponieważ ich występowanie może spowodować nie tylko uszkodzenie powierzchni ścian, ale także tynków i materiałów wykończeniowych, które zostały użyte w mieszkaniu.

Walka z grzybem na ścianie

Grzyb na ścianie jest mikroorganizmem, który powoduje poważne konsekwencje w postaci pojawienia się alergii i problemów z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego. Długotrwała ekspozycja na zarodniki grzybów w budynkach mieszkalnych może spowodować, że u osoby z obniżoną odpornością pojawią się poważne choroby układu oddechowego. Mogą one objawiać się chronicznym nieżytem błony śluzowej nosa, astmą oskrzelową, a także alergicznym zapaleniem pęcherzyków płucnych. Ponadto zarodniki grzyba na ścianie atakują układ oddechowy wywołując choroby towarzyszące. Mogą to być różnego typu schorzenia infekcyjne, powodujące złe samopoczucie, migreny, nudności, a także różne objawy psychosomatyczne.

Zaniedbania w postaci pozostawienia grzyba na ścianie bez jakiejkolwiek reakcji na pojawienie się tego mikroorganizmu, będzie pobudzało jego rozwój. Należy pamiętać o tym, że grzyb jest mikroorganizmem, który może ponownie pojawić się na ścianach, jeśli nie zostanie odpowiednio usunięty. Dlatego też warto skorzystać z usług firm oferujących profesjonalne osuszanie wnętrz po zalaniu, a także fachowe odgrzybianie i ozonowanie. Specjaliści zajmą się pomiarem wilgotności powietrza w pomieszczeniach, jak również przystąpią do jego osuszania, a także odgrzybiana.

Walka z grzybem domowymi sposobami – dlaczego nie jest skuteczna?

Wiele osób uważa, że samodzielnie poradzi sobie z grzybem na ścianie. Niestety tego typu przekonanie bywa złudne, ponieważ nieprofesjonalna walka z grzybem na ścianie może doprowadzić do namnażania się tego mikroorganizmu i w konsekwencji uszkodzenia całej powierzchni ściany. Najważniejsze jest pozbycie się mikroorganizmu poprzez skucie ściany aż do tynku i zabezpieczenie jej przy pomocy odpowiednio dobranych preparatów. Są one dostępne wyłącznie dla specjalistów. Nie ma możliwości samodzielnego zakupu tych środków, ponieważ nie znajdują się one w marketach budowlanych czy sklepach oferujących chemię przemysłową.

Profesjonalna walka z grzybem na ścianie polega także na zastosowaniu odpowiednio dobranego sprzętu, przy pomocy którego można pozbyć się nadmiaru wilgotnego powietrza, gwarantującego niczym niezakłócone rozwijanie się tego mikroorganizmu. Wynajem osuszaczy dostępny w profesjonalnych firmach, zapewnia wysoką skuteczność w redukcji zbyt dużej wilgotności powietrza. Dzięki temu można wyeliminować jedną z podstawowych przyczyn, warunkujących niczym niezakłócony rozwój grzyba na ścianie.

Kluczową kwestią jest także ozonowanie zagrzybionych pomieszczeń. Ma ono działanie odkażające i likwidujące szkodliwe dla zdrowia zarodniki grzyba, będące przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u osób przebywających w zanieczyszczonych pomieszczeniach.

Zagrzybienie ścian wymaga podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do tego, aby pozbyć się tego problemu. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, ponieważ jest to gwarancja skutecznej walki z grzybem na ścianach.