Jak wybrać specjalizację w informatyce?

Total
0
Shares
Jak wybrać specjalizację w informatyce

Kariera informatyka jawi się jak coś wspaniałego: wysokie zarobki, korzystne perspektywy rozwoju, atrakcyjne benefity, a gdy znudzi się praca w biurze – możliwość przejścia na freelancing. Żeby jednak wizja ta mogła się ziścić, najpierw trzeba wybrać specjalizację. Podpowiadamy, jak to zrobić i opisujemy najpopularniejsze specjalizacje.

Specjalizacja w informatyce – jak ją wybrać?

 

Branża IT to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Na dodatek ma ona znaczący wpływ na funkcjonowanie innych sektorów. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT rośnie z dnia na dzień. Najlepsi mogą liczyć nie tylko na pięciocyfrowe wynagrodzenie, ale i atrakcyjny pakiet świadczeń pozapłacowych. Bez specjalizacji trudno jednak dostać się do tego elitarnego grona. Jak więc wybrać odpowiedni kierunek kariery?

Chociaż to sztampowe stwierdzenie, jest jak najbardziej zasadne – żeby wybrać specjalizację w IT, należy w pierwszej kolejności określić swoje upodobania. Jeśli kompletnie nie umiesz wskazać,  co Cię najbardziej pociąga, przeczytaj charakterystyki poszczególnych specjalizacji. Może okazać się to żmudnym zadaniem. W końcu do wyboru masz wiele opcji. Jednak dzięki temu zawęzisz krąg poszukiwań.  Oto lista najpopularniejszych specjalizacji

  • Java developer,
  • tester oprogramowania,
  • frontend developer,
  • web developer,
  • administrator baz danych,
  • specjalista ds. SEO,
  • specjalista ds. cyberbezpieczeństwa,
  • data engineer,
  • PHP developer,
  • product manager.

Każda z powyższych specjalizacji wymaga określonych predyspozycji. Warto je zestawić z własnymi zdolnościami, co pozwoli ograniczyć wybór do paru opcji. Takie podejście narzuca jednak konieczność krytycznego przeanalizowania swoich mocnych i słabych stron.

Pamiętaj, że technologie informacyjne podlegają dynamicznym zmianom. Niezależnie więc od tego, jaką specjalizację wybierzesz, musisz przygotować się na ciągły rozwój. Stałe poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności to w branży IT konieczność, by zachować konkurencyjność na rynku pracy. Co ważne, na początku kariery nie musisz się jednoznacznie określać. Możesz testować parę opcji, by w końcu wybrać tę odpowiednią.

Zamiast analizować predyspozycje, część osób woli przyjrzeć się zarobkom osiąganym w danej specjalizacji i na ich podstawie dokonać ostatecznego wyboru. Warto jednak pamiętać, że maksymalne kwoty są zarezerwowane dla osób z bogatym doświadczeniem, które dysponują nie tylko kompetencjami twardymi, ale i miękkimi.

Wybór specjalizacji w informatyce – przydatne wskazówki

 

Charakterystyka specjalizacji oraz analiza indywidualnych predyspozycji i zarobków nie zawsze okazują się wystarczające, by wybrać ścieżkę kariery w branży IT. Warto zapoznać się także z opiniami starszych kolegów po fachu, którzy są w stanie pokazać zawód „od kuchni”. Nie musisz nawet spotykać się z nimi osobiście. W internecie nie brakuje wpisów, które ukazują blaski i cienie danej specjalizacji.

Pamiętaj jednak, aby zbyt wcześnie się nie zniechęcać. Kariera w branży IT wbrew pozorom wymaga zaangażowania. Same studia informatyczne coraz rzadziej stanowią gwarancję wysokich zarobków. Liczy się doświadczenie. Dlatego warto zacząć je zbierać jak najwcześniej. Nawet niewielkie projekty mogą zachęcić potencjalnego pracodawcę do zatrudnienia kandydata na stanowisko juniora.

Żeby przekonać się, czy dana specjalizacja Ci odpowiada, korzystaj z darmowych kursów, webinarów i szkoleń. Śledź grupy tematyczne na Facebooku, a także profile społecznościowe przedstawicieli branży. Dzięki temu łatwiej Ci będzie podjąć ostateczną decyzję.

Wybór specjalizacji w informatyce to nie lada wyzwanie. Programista, tester oprogramowania czy też frontend developer to tylko niektóre z dostępnych ścieżek kariery. Żeby obrać prawidłowy kierunek, warto przeanalizować własne upodobanie i predyspozycje, a także poznać specjalizację „od kuchni”.

żródło: Teamquest.pl – rekrutacja pracowników IT