Od ponad 7 miesięcy na terytorium całej Ukrainy panuje wojna. Sytuacja tam panująca niezmiennie rodzi w nas niepokój i mnóstwo pytań o przyszłość i bezpieczeństwo. Śledzimy niemalże każdy ruch Rosjan, zastanawiając się do czego zaprowadzi nas konflikt zbrojeniowy. Wszyscy mamy nadzieję, że istniejący koszmar od lutego tego roku wkrótce się zakończy. Póki co handel na terytorium Ukrainy został wstrzymany, a przed granicą ukraińską znajdują się blokady. Czy transport towarów na Ukrainę zimą 2022 wciąż jest bezpieczny?
Jak brak transportu wpłynie na Ukrainę?
Ukraina jest jednym z głównych żywicielem Europy – jej Produkt Krajowy Brutto systematycznie maleje, co zrozumiale niepokoi resztę Europy. Już teraz jesteśmy świadkami wzrostu gigantycznych cen wielu towarów.
Wraz z Ukrainą partnersko działamy w wielu sektorach – na przykład firma odzieżowa LPP z Gdańska jest ważną częścią na rynku ukraińskim. W skład LPP, które znajduje się także w Rosji i na Białorusi, wchodzi pięć popularnych sieciówek takich jak Sinsay, Reserved, Cropp, House i Mohito. Do TOP 3 państw z największym handlem z Ukrainą zaliczają się Chiny, Niemcy i Polska – czy rzeczywiście mamy powód do zmartwień?
Jakie polskie marki stracą na konflikcie ukraińsko – rosyjskim?
Mimo, że konflikt nie dotyczy bezpośrednio nas – to jednak uderzy w „polskich gigantów”. Firmy takie jak sklep meblowy Black Red White, bank polski PKO BP, polski zakład ubezpieczeniowy PZU, firma obuwnicza CCC czy też wiodący producent słodyczy Wawel mogą sporo stracić.
30 % naszych towarów sprzedanych Ukrainie to obecnie sprzęt transportowy oraz maszyny. Jeżeli chodzi o eksport towarów z Polski do Ukrainy to oscyluje on w granicach od 3,7 do 5,1 % tych produktów – z kolei Ukraina przesyła nam głównie oleje m. in. rzepakowe, sojowe oraz słonecznikowe. Złom metalowy oraz rudy metali mieszczą się w 60 % naszego importu z terenów Ukrainy do Polski.
Jak zapowiada się przyszłość transportu ukraińskiego?
Transport na Ukrainę stoi pod wielkim znakiem zapytania – jak na razie wszystkie transporty na terenie Ukrainy zostały wstrzymane ze względu na wysokie zagrożenia ataku ze strony rosyjskiej. Zlecając transport – zwróć uwagę czy firma, której chcesz powierzyć usługę, działa na rynku w pełni profesjonalnie.
Część firm transportowych podejmuje się transportu na Ukrainę – szczególnie w rejony nieobjęte aktywnymi działaniami militarnymi. Skuteczny i sprawny transport na Ukrainę to ważny element łańcucha dostaw – możliwy wyłącznie dzięki profesjonalnej i przemyślanej logistyce. I choć Ukraina zmaga się aktualnie z niezwykle ciężką sytuacją – transport nie powinien zostać przerwany ze względu na dobro nas wszystkich.
To właśnie codzienne towary, które możemy znaleźć między innymi na półkach w sklepach, przyczyniają się do poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Ważne jest, by do tematu transportu na Ukrainę podejść z właściwym przygotowaniem do tego typu tras – dlatego tak ważny jest wybór optymalnej firmy z doświadczoną kadrą.