Balustrady ze stali nierdzewnej ze szkłem – czy warto?

Total
0
Shares
balustrada-ze-szklem

Popularność balustrad ze stali nierdzewnej od dawna przewyższa zainteresowanie innymi rodzajami barierek, które przez lata wiodły prym na rynku przetwórstwa. Inwestorzy chętnie montują balustrady z nierdzewki przede wszystkim ze względu na ich opłacalność i wytrzymałość, ale równie ważny jest w tym przypadku także elegancki i ponadczasowy wygląd barierki. Dzięki temu stalowe balustrady docierają nie tylko do budynków użyteczności publicznej, ale też do prywatnych domów i mieszkań, i w każdym przypadku sprawdzają się świetnie. Dlaczego warto zdecydować się na balustradę stalową ze szkłem i jaki rodzaj barierki wybrać? 

 

Rodzaje balustrad ze stali nierdzewnej i szkła 

Producenci balustrad i barierek oferują nam wiele rodzajów swoich produktów, ale najpopularniejszymi rodzajami stalowych balustrad ze szkłem balustrady montowane w szynie i balustrady całoszklane

Balustrada szklana w stalowej szynie wyróżnia się na tle innych rodzajów barierek charakterystycznym sposobem montowania tafli szkła. W tym przypadku balustrada ze szkła hartowanego umieszczana jest w stalowej szynie, która jest jedynym nośnikiem balustrady. Tego typu balustrada stalowa najlepiej sprawdza się na balkonach i tarasach. Szyna ze stali nierdzewnej jest zamocowana liniowo do podłoża za pomocą stalowych uchwytników i śrub. Co ważne, szyna z nierdzewki, w której znajduje się szklana balustrada, może być widoczna ponad poziomem podłoża balkonu, ale możemy też ją ukryć w podłodze. W tym przypadku musimy jednak pamiętać o dobrym odwodnieniu balkonu. Od góry balustrada całoszklana zakończona jest stalową barierką.  

Kolejny równie popularny typ balustrady stalowej ze szkłem to balustrada szklana samonośna. Podobnie jak w przypadku balustrady całoszklanej jest ona jednym z najchętniej wybieranych typów balustrad na rynku. Balustrada szklana tego typu zbudowana jest z tafli bezpiecznego szkła przymocowanego do podłoża przy pomocy łączników ze stali nierdzewnej. Stalowe rotule montowane są punktowo lub liniowo, a ich głównym zadaniem jest stabilizowanie całej konstrukcji i podtrzymywanie balustrady ze szkła. Ten typ balustrady samonośnej polecany jest jako wyposażenie balkonów, tarasów i schodów wewnętrznych

Rodzajem balustrady stalowej, na który chętnie decydują się inwestorzy, jest także balustrada ze szkła w ramie ze stali. Jest to jeden z bardziej klasycznych rodzajów balustrady z nierdzewki. W tym przypadku szklana balustrada przymocowana jest do słupków nośnych ze stali nierdzewnej, które podtrzymują ją za pomocą łączników i uchwytów z nierdzewki. Balustrada ze szklanym wypełnieniem zakończona jest stalową barierkę, która pomaga nam korzystać z balustrady. Ten typ barierki świetnie sprawdzi się zarówno na zewnątrz jako zabezpieczenie balkonów, jak i wewnątrz domu przy schodach stalowych. 

 

Balustrada ze stali nierdzewnej ze szkłem – gdzie zamontować?

Coraz częściej balustrady ze stali nierdzewnej ze szkłem goszczą w naszych domach i przestają się kojarzyć wyłącznie z wyposażeniem budynków użyteczności publicznej, galerii handlowych, biurowców czy hal produkcyjnych. Ich sukces wzmaga nie tylko opłacalność stali nierdzewnej, z której wykonane są balustrady, ale i niesłabnąca popularność prostych i uniwersalnych rozwiązań architektonicznych. 

Stalowe balustrady z wypełnieniem ze szkła mogą być montowane zarówno na zewnątrz budynków – jako zabezpieczenie balkonów i tarasów, jak i w pomieszczeniach przy schodach wewnętrznych. Równie dobrze sprawdzają się też jako uzupełnienie schodów zewnętrznych, szczególnie ze względu na właściwości stali, która jest odporna na rdzewienie. W przypadku schodów wewnętrznych balustrady ze stali nierdzewnej i szkła świetnię uzupełniają nowoczesny wygląd pomieszczenia i świetnie spisują się jako użyteczna ozdoba domu. Nic dziwnego zatem, że inwestorzy od dawna skłaniają się ku sprawdzonym i prostym rozwiązaniom, które zapewnią im nie tylko maksymalne korzyści finansowe, ale i sprawią, że dom lub mieszkanie będą wyglądały stylowo i klasycznie. Wsparcie stalowych schodów wewnętrznych za pomocą szklanej balustrady jest tu wskazane również z uwagi na łatwość dopasowania tego typu balustrady do właściwie każdego rodzaju i stylu wnętrza. 

Balustrady ze stali nierdzewnej i szkła, z uwagi na właściwości wytrzymałościowe stali, są jednak szczególnie zalecane do montażu na zewnątrz budynków. W tym przypadku świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie balkonów i tarasów, ale swoją rolę spełnią także w przypadku np. ażurowych schodów ze stali nierdzewnej. Balustrady ze szkła i stali nierdzewnej montowane na zewnątrz zyskują tym bardziej, ponieważ są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zabrudzenia i rdzę. To sprawia, że ich zakup jest nie tylko opłacalny – możemy mieć pewność, że po zakupie barierki z nierdzewki nie będziemy musieli inwestować już dodatkowych pieniędzy, ale i wygodny – balustrady z nierdzewki nie wymagają już pomocniczych zabiegów pielęgnacyjnych.