Wywóz śmieci i gruzu – kiedy trzeba zlecić profesjonalistom?

Total
0
Shares
wywoz gruzu i smieci

Prowadzisz prace porządkowe, remontowe czy budowlane? Masz sporo gruzu albo śmieci i nie bardzo wiesz co z nimi zrobić? Przy obecnie obowiązujących przepisach dotyczących gospodarowania odpadami trzeba odpowiednio przemyśleć, kiedy zlecić wywóz śmieci i gruzu profesjonalistom. W przeciwnym razie możemy naruszyć przepisy i narazić się na duże kary finansowe związane z niewłaściwym organizowanie odpadów. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać wywóz śmieci i gruzu oraz kiedy powinno być to zlecone profesjonalistom.

Kiedy zlecić wywóz śmieci i gruzu profesjonalistom?

W ostatnich latach w polskim ustawodawstwie dość wyraźnie i restrykcyjnie uregulowano zasady składowania i wywozu odpadów. Dotyczy to zarówno odpadów komunalnych, jak i pobudowlanych oraz poremontowych. To po stronie inwestora, a dokładnie właściciela odpadów, leży obowiązek zastosowania odpowiednich kontenerów, w których śmieci będą gromadzone a następnie wywiezione. Oznacza to, że jeżeli planujemy remont czy budowę musimy znaleźć odpowiednią firmę, która pomoże nam zagospodarować odpady. Prawdą jest, że obecnie każdy mieszkaniec, czy to domu czy mieszkania w bloku, ma obowiązek wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami. Jednak opłata ta najczęściej nie uwzględnia usług specjalnych takich jak wywóz odpadów poremontowych czy budowlanych. Z reguły jest to usługa dodatkowa. Częstą praktyką jest, że firmy, które zajmują się wywozem nieczystości z terenu miasta czy gminy mają dość wysokie ceny za takie usługi specjalne. Dlatego warto szukać innych profesjonalistów, firm zewnętrznych, świadczących kompleksowe usługi zarówno z zakresu wywozu śmieci, jak i innych dziedzin. Takie przedsiębiorstwa oferują dużo bardziej atrakcyjne ceny i szerszy wachlarz usług.

Kiedy powinniśmy zatrudnić profesjonalistów do wywozu śmieci i gruzu? Zawsze, kiedy takimi odpadami dysponujemy. Nie warto na własną rękę szukać sposobów na pozbycie się odpadów. Wywożenie małych partii poza posesję czy wyrzucanie pozostałości poremontowych w miejscach niedozwolonych nie jest w porządku. Z jednej strony szkodzimy środowisku, zanieczyszczając je. Z drugiej strony narażamy się na bardzo wysokie kary i grzywny za nieprzestrzeganie przepisów o prawidłowym gospodarowaniu odpadami.

Usługi wywozu śmieci i gruzu – na co się zdecydować?

Jakie więc mamy możliwości? Jakie są opcje w zakresie wywozu śmieci i gruzu? Możemy wynająć duży kontener na śmieci o różnej pojemności.  Możliwość wyboru większego lub mniejszego kontenera pozwala dostosować jego rozmiar do skali remontu i ilości odpadów jakie wytworzymy. Najczęściej spotykanymi opcjami są kontenery na śmieci o pojemności:

  •       3 m3 o wymiarach 3,5m (długość) x 1,5m (szerokość) x 0,6m (wysokość),
  •       4 m3 o wymiarach 3,5m (długość) x 1,5m (szerokość) x 0,8m (wysokość),
  •       7 m3 o wymiarach 3,5m (długość) x 1,5m (szerokość) x 1,5m(wysokość),
  •       17 m3 o wymiarach 6,5m (długość) x 2,30m (szerokość) x 1m (wysokość),
  •       36 m3 o wymiarach 6,5m (długość) x  2,3m (szerokość) x 2,5m (wysokość).

Jednak kontener na śmieci tego typu to konstrukcja metalowa i niektóre wspólnoty mieszkaniowe w przypadku, gdy mieszkamy w bloku, nie zgadzają się na ich umieszczanie w strefie zamieszkania, bezpośrednio pod blokiem. Oczywiście nie jest to regułą bo bywa, że zarządcy terenu nie mają z tym problemu. Jednak może się zdarzyć, że nie otrzymamy zgody na wykorzystanie takiego kontenera na odpady. Wspólnota mieszkaniowa może argumentować to troską o bezpieczeństwo dzieci bawiących się w okolicy czy dbałością o tereny zielone i roślinność. Faktem jest, że mają do tego prawo. Co w takiej sytuacji? Nie trzeba się załamywać. Wystarczy zdecydować się na wynajem worków tzw. „Big Bag”. Są one wykonane z tworzywa sztucznego, mocnych włókien nylonowych, miękkiego jednak trwałego i odpornego na uszkodzenia. Mogą zostać ustawione niemal wszędzie, nie zajmują dużo miejsca a są niebywale pojemne. Ponadto jeśli pojemność jednego worka okaże się niewystarczająca z powodzeniem można zastąpić go kolejnym. Worki Big Bag doskonale nadają się na składowanie odpadów wszelkiego typu, czy to podczas remontów, prac budowlanych czy też porządkowania obiektów.

źródło: avio-star.pl – wynajmu specjalistycznego sprzętu