Obecnie rynek paliw opałowych daje wiele możliwości wyboru. Wciąż możemy decydować się na mniej ekologiczne rozwiązania, takie jak węgiel kamienny, nieco korzystniejsze dla środowiska – jak ekogroszek, czy całkowicie ekologiczne, jak na przykład gaz propan, czy fotowoltaika. Jednak oprócz względów ekologicznych pozostaje jeszcze kilka innych kwestii, które porównujemy przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego paliwa opałowego. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie, które przedstawia w pigułce wady i zalety każdego rozwiązania.
Ceny paliwa, czyli które najbardziej się opłaca
Nie od dziś wiadomo, że ceny paliw, także opałowych różnią się od siebie. Różnice te mogą być większe lub mniejsze, a wpływ na nie mają bardzo różne czynniki, poczynając od popytu i podaży, a kończąc na sytuacji na międzynarodowych rynkach. Porównując ceny materiałów opałowych warto też brać pod uwagę ich stabilność na przestrzeni lat. Rozważanie sytuacji tu i teraz oczywiście ma znaczenie, jednak w długofalowej perspektywie nie bez znaczenia będzie fakt, jak w ostatnich latach kształtowały się i wahały ceny danego surowca. Dodatkowo przy porównywaniu cen opału, aby wiedzieć na ile dana metoda jest opłacalna i ekonomiczna, należy także wziąć pod uwagę wydajność paliwa. W obu tych kwestiach wszystko przemawia na korzyść gazu propan.
Nie tylko jest on najtańszy, ale także najbardziej wydajny. Z kolei zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem okazuje się olej opałowy zarówno w kontekście ceny za litr, jak i przewidywanego kosztu ogrzewania domu w sezonie grzewczym. Pośrodku stawki plasuje się gaz ziemny i ekogroszek. W naszym porównaniu nie bierzemy natomiast pod uwagę węgla kamiennego z powodu jego niestabilnej sytuacji na rynku. Rządy wszystkich krajów próbują odchodzić od ogrzewania węglem ze względów ekologicznych, a także znacząco ograniczane jest jego wydobycie. Jest to główny powód, aby nie wiązać swojej przyszłości z tą metodą grzewczą.
Ekologiczne rozwiązania grzewcze – które wybrać?
Wyraźnie widoczny jest nacisk na wybór ekologicznych rozwiązań. Dotyczy to wszystkich sfer życia. Jednak wydaje się, że w kontekście metody grzewczej kładziony jest na to jeszcze większy nacisk. Ponadto wybierając metodę ogrzewania przyjazną dla środowiska można liczyć na atrakcyjne dofinansowania z różnych programów rządowych i unijnych.
Olej opałowy nie jest paliwem zalecanym w tym względzie. Oczywiście najbardziej ekologiczna forma ogrzewania to ta wykorzystująca odnawialne źródła energii. Oznacza to, że fotowoltaika to najlepsze rozwiązanie. Jednak montaż paneli słonecznych jest dość drogi i zajmuje sporo miejsca. Warto więc rozważyć ogrzewanie gazem propan. Jest ono niebywale ekologiczne ze względu na to, że w procesie spalania, oprócz pożądanego ciepła, wytwarzana jest jedynie czysta woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Tym samym nie uwalniamy do atmosfery żadnych węglowodorów aromatycznych, pyłów czy sadzy. Dzięki temu nie przyczyniamy się do powstawania smogu, ani nieprzyjemnego zapachu w okolicy. Porównanie ekologicznych form ogrzewania zdecydowanie wygrywa więc gaz propan.
Wielofunkcyjne paliwa opałowe – łatwiejsze i wygodniejsze ogrzewanie
Wielofunkcyjność paliwa opałowego to również ważna sprawa. Decyduje ono o tym, ile wygody w przyszłości zapewni nam podjęta decyzja. Bezobsługowe piece grzewcze czy kotły z podajnikami, które wymagają sporadycznego uzupełniania to w zasadzie norma. Warto zwrócić uwagę, że kotły z podajnikiem mają jednak tę wadę, że opał, na przykład ekogroszek, trzeba znieść do kotłowni, a następnie umieścić go w podajniku. Wymaga to nieco siły i czasu.
Takie paliwa jak gaz propan czy gaz ziemny pobierane są bezpośrednio systemem rurek z przydomowego zbiornika lub z sieci gazowej. Oznacza to, że są znacznie wygodniejsze w obsłudze. Jednak wracając do wielofunkcyjności należy zwrócić uwagę, że zarówno gaz ziemny, jak i gaz propan nadadzą się doskonale nie tylko do ogrzewania domu. Można przy ich pomocy zasilić kuchenkę gazową czy gazowy podgrzewacz wody użytkowej. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie alternatywą jest zasilanie kuchenki i podgrzewanie wody energią elektryczną. Propan okazuje się tu dużo tańszy i bardziej ekonomiczny.
Obiektywnie porównując wiodące paliwa opałowe na prowadzenie wysuwa się gaz propan. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu paliwu i związać z nim swoją przyszłość.