Sprawna organizacja pochówku wymaga załatwienia wielu formalności. Ważne jest zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, a także zgromadzenie niezbędnych dokumentów, wybór zakładu pogrzebowego, ustalenie miejsca pochówku, terminu pogrzebu i mszy. Należy pamiętać także o oprawie ceremonii pogrzebowej. Wszystkie te działania należy wykonywać w ustalonej kolejności.
Formalności związane z pochówkiem
Śmierć członka rodziny jest traumatycznym wydarzeniem, które wiąże się z bólem i cierpieniem. W tych trudnych chwilach nie należy zapominać o dopełnieniu wszelkich formalności wymaganych przy organizacji pogrzebu.
Zgon należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 3 dni od daty śmierci. Konieczność udania się do tej instytucji wymaga posiadania aktu zgonu. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego, który świadczy kompleksowe usługi. W tym miejscu można uzyskać fachową pomoc, także obejmującą załatwienie najważniejszych formalności.
Zakład pogrzebowy, który zajmuje się organizacją pogrzebu przejmuje od rodziny zasiłek pogrzebowy, jak również nadzoruje całą ceremonią pochówku. Jest to spore ułatwienie szczególnie dla osób, które z powodu różnych okoliczności, w tym charakteru swojej pracy, nie są w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu na uregulowanie wszystkich spraw związanych z pochówkiem. Jest to także rozwiązanie polecane dla osób pogrążonych w żałobie, jak również tych, które mieszkają w dalszej odległości od docelowego miejsca pochówku.
Kluczową kwestią jest skompletowanie dokumentów potrzebnych do organizacji pogrzebu. Należy przygotować kartę zgonu ze szpitala. Jest to dokument potwierdzający śmierć wystawiony przez lekarza. Trzeba dysponować także dowodem osoby zmarłej oraz dokumentem potwierdzającym jej zatrudnienie bądź przebywanie na rencie lub emeryturze. Może to być wycinek emerytury lub świadectwo pracy.
Organizacja pogrzebu w obrządku religijnym
Organizacja pochówku wymaga także podjęcia decyzji czy ciało zostanie skremowane, czy będzie składane do grobu w sposób tradycyjny. W zakładzie pogrzebowym można wybrać trumnę lub urnę pogrzebową, a także ustalić dokładny termin pogrzebu. W przypadku osób, które przed śmiercią zażyczyły sobie pogrzebu w obrządku religijnym, należy udać się także do parafii, w celu ustalenia mszy pogrzebowej, jak również innych kwestii pochówku.
Osoby zmarłe, których ciało będzie składane do rodzinnego grobowca, muszą uzyskać zgodę zarządcy cmentarza lub osoby sprawującej opiekę nad tym miejscem. Rodzina zmarłego może wybrać również inne miejsce pochówku niż cmentarz przy parafii, do której należała osoba zmarła. W tej sytuacji należy ustalić dokładnie miejsce złożenia ciała do grobu, a także dopełnić wszelkich formalności i uregulować wymagane opłaty. Ważnym przygotowaniem do uroczystości pogrzebowej jest rozwieszenie tak zwanych klepsydr, czyli informacji o zgonie bliskiego z powiadomieniem o dacie i miejscu pogrzebu. Wiele osób decyduję się także na zamieszczenie nekrologu w lokalnych gazetach.
Klepsydra jest rozwieszana zazwyczaj w miejscu zamieszkania oraz pracy zmarłego, jak również w kościele parafialnym, do którego należał.
Oprawa muzyczna i przygotowanie ciała do uroczystości funeralnych
Najbliższa rodzina zmarłego powinna powiadomić telefonicznie krewnych, przyjaciół i znajomych o śmierci bliskiego, jak również podać dokładną datę pogrzebu i miejsce złożenia ciała do grobu. W trakcie organizowania uroczystości pogrzebowych należy pamiętać także o oprawie muzycznej i usługach florystycznych. Zazwyczaj większość zakładów pogrzebowych posiada usługę oprawy muzycznej, która jest wliczana do ogólnego rachunku wystawionego rodzinie osoby zmarłej. Oprawa florystyczna pogrzebu może być powierzona kwiaciarni lub studiu florystycznemu zajmującemu się tego typu usługami.
Przed pogrzebem należy zadbać o odpowiedni strój dla zmarłego. Wiele zakładów pogrzebowych posiada dodatkowo w swoim pakiecie usług wykonanie makijażu, jak również kompleksowe przygotowanie ciała do wystawienia na widok publiczny w kaplicy cmentarnej.
W trakcie organizacji pogrzebu należy także ustalić kolor, materiał wykonania i wielkość nagrobka oraz napis, jaki będzie widniał na pomniku. Na niektórych grobowcach mogą być umieszczane także zdjęcia zmarłego. Ponadto kamieniarze przygotowują też specjalne wazony na kwiaty.
Organizacja pochówku wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Zadanie to można powierzyć profesjonalnemu zakładowi pogrzebowemu lub wszystko wykonać samodzielnie. Jest to możliwe pod warunkiem, że dysponuje się odpowiednią ilością czasu.