Laptop dla gracza – czym się charakteryzuje laptop do gier?

Total
0
Shares
laptop-dla-gracza

Myślę, że jak na 4k zzs maksymalnie wyczerpałem temat i artykuł będzie się dobrze pozycjonował. W razie jakichkolwiek błędów – tekst chętnie poprawię. Pozdrawiam serdecznie.

Laptop dla gracza – czym się charakteryzuje laptop do gier?

Zapewne niejednokrotnie zdarzyło Ci się usłyszeć, że laptopy nie nadają się od gier, i znacznie lepiej byłoby zaopatrzyć się w starego, dobrego, stacjonarnego “peceta”. O ile jeszcze nie tak dawno to stwierdzenie można by uznać za sensowne, o tyle w dzisiejszych realiach nie posiada ono w sobie wiele prawdy. Rynek technologiczny ewoluuje w zawrotnym tempie, a w tym artykule pokażemy, że laptopy bez najmniejszego problemu są w stanie dorównać sprzętowi stacjonarnemu.

Przede wszystkim: podzespoły!

Nie mamy zamiaru rozpisywać się godzinami o tym, dlaczego korzystanie z laptopów jest wygodniejsze od używania “pecetów”, ani przedstawiać historii ich ewolucji na przestrzeni ostatnich lat. Zamiast tego, od razu przejdziemy do konkretów – a przecież każdy prawdziwy gracz wie, że najważniejsze są podzespoły, z których będzie składał się nasz sprzęt. Tak więc:

Karta graficzna – koniecznie dedykowana!

Zintegrowana karta graficzna sprawdzi się idealnie! Oczywiście, jeśli naszym głównym celem będzie przeglądanie portali informacyjnych (i to zapewne w najniższej rozdzielczości). A tak na poważnie, powiedzmy sobie wprost: bez dedykowanej karty graficznej odpalenie większości nowych gier będzie praktycznie niemożliwe.

Dlatego też konieczne będzie wybranie modelu z odpowiednią kartą graficzną – przykładowo świetną Nvidia GeForce MX250, jak w tym modelu. Warto również zwrócić uwagę na wartość RAM, którą owa karta będzie obsługiwać: jednak 2GB powinno w zupełności wystarczyć.

Procesor – jak wybrać?

Zaraz po wyborze karty graficznej, powinieneś zastanowić się nad odpowiednim procesorem. Tutaj sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana, niż w przypadku poprzedniego komponentu. Musimy zwrócić uwagę między innymi na parametry takie jak ilość rdzeni czy taktowanie. Rynek procesorów jest bardzo szeroki, i nie sposób spamiętać różnice między nimi wszystkimi.

Optymalnym wyborem (zarówno wydajnym, jak i nie kosztującym fortuny), będzie AMD Ryzen 7 4700U, którego nie sposób zaskoczyć jakąkolwiek, nawet najnowszą produkcją. W taki procesor wyposażony jest między innymi ten laptop, którego możemy z czystym sumieniem polecić nawet najbardziej wymagającym graczom.

Pamięć RAM – ile powinna wynosić?

Tutaj nie ma się nad czym rozwodzić: im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Obecnie absolutnym minimum jest 8 GB RAM, ale często okazuje się to być niewystarczające, by w pełni móc cieszyć się rozgrywką.

 Wybierz zatem model z 16 GB RAM, i bądź spokojny o wydajne funkcjonowanie twojego laptopa. W tej kwestii idealnie sprawdzi się ten model, lub – jego bardziej budżetowy zamiennik.

Dysk twardy – HDD czy SSD?

Jeśli nie chcesz czekać godzinami na uruchomienie się systemu operacyjnego lub też jakichkolwiek programów, to wystrzegaj się dysków HDD. Można na nich przechowywać duże ilości danych – to fakt. Są też tańsze od dysków SSD. Jeżeli jednak zależy nam na sprawnej pracy naszego sprzętu, to zainwestujmy paręset złotych więcej, i zaoszczędźmy sobie wiele długich godzin spędzonych na oczekiwaniu podczas ekranu ładowania. Większość laptopów z ABfoto wyposażona jest w dyski SSD o pojemności aż 1TB.

Ekran, klawiatura, i pozostałe parametry.

O ile na sklepowych półkach 14 calowy ekran może okazać się wystarczający, o tyle podczas korzystania z niego przez dłuższy czas w domowym zaciszu nie sprawdzi się najlepiej. Bądźmy ze sobą szczerzy: większość gier wymaga precyzji oraz krótkiego czasu reakcji, zatem ekran o przekątnej 15,6 cala powinien być absolutnym minimum, nawet jeśli będziemy musieli często go transportować. Oprócz samej przekątnej ekranu zadbajmy również o jego rozdzielczość (Full HD będzie konieczne!) oraz matowy typ matrycy (nie będzie odbijać światła). Warto również wybrać ekran o częstotliwości odświeżania 144 Hz – obraz będzie o niebo płynniejszy! A jeśli o klawiaturze mowa – zorientuj się tylko, czy wielkość przycisków jest dla Ciebie wygodna. Monitor i “klawę” zawsze można dokupić osobno, więc nie marnujmy zbytnio czasu nad ich odpowiednim wyborem.

Do pozostałych parametrów zaliczyć można system chłodzenia (choć można dokupić dodatkową podkładkę chłodzącą) oraz odpowiednią ilość złącz (ale spokojnie, praktycznie wszystkie modele wyposażone są już w USB 3.0 oraz inne najważniejsze porty).

Przejrzyj zatem dobrej jakości sklep ze sprzętem dla graczy i zdecyduj się na wybór odpowiedniego dla Ciebie modelu. Miłej gry!