Kiedy warto zgłosić się do seksuologa? Na jaką pomoc możesz liczyć?

Total
0
Shares

Choć kontakt z seksuologiem nadal przez wiele osób traktowany jest jako ostateczność lub zło konieczne, świadomość na temat roli tego specjalisty cały czas rośnie w naszym społeczeństwie. Dzięki temu różnego rodzaju poradnie (publiczne i prywatne) cieszą się większym zainteresowaniem. Ty także zastanawiasz się nad wizytą u seksuologa? W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy warto się do niego udać i jakich problemów nie należy bagatelizować. 

Czym zajmuje się seksuolog?

 Żeby w odpowiedni sposób rozpocząć nasze rozważania, dobrze będzie wyjaśnić, nad czym przeważnie pracuje omawiany specjalista. Seksuolog pomaga rozwiązywać problemy dotyczące życia seksualnego – jego jakości i przebiegu. Zajmuje się także szeroko pojętym zdrowiem seksualnym i wszelkimi kwestiami związanymi z seksualnością.

 Jak zatem widać, zakres jego działalności jest wręcz nieograniczony. Daje nam to pewną wskazówkę na temat tego, kiedy warto umówić spotkanie w gabinecie i z czym możesz do niego przyjść. Należy jeszcze podkreślić, że seksuolog w przypadku każdego pacjenta stara się przygotować indywidualny plan leczenia i pomocy. To bardzo ważne, ponieważ ludzie są różni i inaczej reagują na pewne sytuacje. 

Kiedy wizyta u seksuologa to dobry pomysł?

 Gdy z jakiegoś powodu nie odczuwasz satysfakcji z życia intymnego – terapia skupi się na poznaniu przyczyn takiego stanu rzeczy, jak również na wypracowaniu sposobów poradzenia sobie z nimi.

  • Jeśli zmagasz się z zaburzeniami seksualnymi różnego typu – mogą one polegać chociażby na braku umiejętności nawiązywania kontaktów seksualnych, czy też braku chęci współżycia z partnerką lub partnerem.
  • Gdy w młodym wieku boisz się odkrywania własnej seksualności, co przeradza się w rozmaite problemy natury psychicznej – mowa tutaj zazwyczaj o nastolatkach i osobach w wieku 20+, jednak seksuolodzy pomagają także pacjentom starszym.
  • Wówczas, gdy zmagasz się z seksoholizmem, a więc uzależnieniem od seksu – dotyczyć może to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Specjalista stara się znaleźć źródło uzależnienia, najczęściej stosując terapię poznawczo-behawioralną.
  • Seksuolog pomaga również w sytuacji, gdy jedynym sposobem na uzyskanie satysfakcji seksualnej jest stosowanie przemocy – zazwyczaj ma to związek z poważnymi zaburzeniami, które trzeba zbadać.

Należy nadmienić, że w gabinetach specjalistów realizowane są zarówno indywidualne terapie seksuologiczne, jak i terapie dla par. Obszar działalności seksuologa jest bardzo szeroka, dlatego trudno sformułować jeden, skończony katalog. 

Jeżeli więc nie możesz poradzić sobie z jakąś sytuacją, zmagasz się z własną seksualnością lub po prostu nie odczuwasz satysfakcji w kontaktach ze swoim partnerem lub partnerką, wizyta u specjalisty wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Tym bardziej że dzięki unikniesz pogłębienia problemu. 

Jak znaleźć dobrego seksuologa? Gdzie szukać pomocy?

 Sama decyzja o udaniu się do seksuologa to jednak dopiero połowa sukcesu. Żeby bowiem uzyskać prawdziwe wsparcie, musisz udać się do sprawdzonego fachowca, który zagwarantuje właściwą opiekę. 

To zaś oznacza, że nad wyborem seksuologa należy się zastanowić. Lepiej nie podejmować decyzji w sposób nieprzemyślany, ponieważ to prosta droga do straty pieniędzy. Przez kontakt z nieodpowiednim człowiek możesz także zrazić się do całej dziedziny seksuologii, przez co zarzucisz pomysł szukania wsparcia. 

Zanim więc umówisz się na wizytę, przeprowadź dokładną analizę rynku w Twoim mieście, jak również selekcję poszczególnych kandydatów. Jeśli na przykład szukasz seksuologa w Warszawie, sprawdź: 

  • czym dokładnie zajmuje się konkretny specjalista,
  • jaką pomoc zapewnia,
  • na czym polega pierwsza wizyta i kolejne,
  • jakie ma opinie wśród pacjentów (jest to najważniejsza kwestia!),
  • czy prowadzi terapie indywidualne, czy także grupowe,
  • jakie metody stosuje.

Dopiero na bazie tych informacji podejmij ostateczną decyzję o umówieniu wizyty. Dzięki temu zyskasz pewność, że masz do czynienia z właściwym człowiekiem.

źródło: Poradnia Psychologiczna Warszawa – Dla Dobra Umysłu