Instalacje sprężonego powietrza – kluczowy element dużych systemów pneumatycznych

Total
0
Shares
Instalacje-sprezonego-powietrza

W obecnych czasach nowoczesne i innowacyjne procesy produkcyjne wymagają stosowania sprężonego powietrza na wielu etapach. Niezależnie od branży właściwe zaprojektowanie instalacji sprężonego powietrza jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania pracy w zakładzie. Jednak nie tylko przemysł, ale również usługi korzystają z dobrodziejstw sprężonego powietrza. Przedstawimy bliżej instalacje sprężonego powietrza i odpowiemy na pytania o ich wydajność i funkcjonowanie.

Jak zaprojektować wydajne instalacje sprężonego powietrza?

Wydajność jest pożądaną cechą w każdej sferze życia. Pozwala osiągać najwyższą funkcjonalność i bezawaryjność przy jednoczesnej oszczędności zasobów. W systemach sprężonego powietrza jest to szczególnie istotne. Dzięki wydajnej instalacji można obniżyć koszty produkcji i wprowadzić procesy na wyższy poziom z zastosowaniem najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Prawidłowo funkcjonujący system pneumatyczny składa się z wielu precyzyjnie dobranych, dopełniających się wzajemnie elementów. Niezbędne jest zastosowanie nowoczesnych kompresorów, filtrów, osuszaczy, zbiorników ciśnieniowych a także rurociągów. Projektowaniem i wykonaniem wydajnych systemów pneumatycznych i instalacji sprężonego powietrza zajmują się profesjonaliści i fachowcy w tej dziedzinie. Jest to zadanie niebywale trudne dla laika i osoby słabo zaznajomionej z licznymi technicznymi niuansami.

Wybierając poszczególne elementy wydajnej instalacji sprężonego powietrza należy wziąć pod uwagę indywidualne parametry i potrzeby konkretnego zakładu. Zalicza się do nich przede wszystkim ilość zużywanego powietrza i zapotrzebowanie na sprężone powietrze, wymaganą jakość powietrza, oczekiwane ciśnienie pracy oraz zużycie sprężonego powietrza w czasie.

Rurociągi nieodzownym elementem systemów pneumatycznych

W systemach pneumatycznych odpowiedni rurociąg, materiał jego wykonania i uwzględnienie spadków ciśnienia na całej długości systemu pozwolą na pracę z pełną założoną mocą i oszczędność kosztów eksploatacyjnych. Wspomniane spadki ciśnienia nie powinny przekraczać 0,1 bar na odcinku od sprężarkowni do najdalszego punktu odbioru. Aby osiągnięcie tego efektu było możliwe stosuje się rury wykonane z lekkich i gładkich materiałów i ogranicza zmiany przepływu oraz liczbę zaworów i kształtek.

Kolejnym ważnym czynnikiem w wydajnym układzie sprężonego powietrza jest właściwy dobór średnicy rur pod kątem ilości zużywanego powietrza, jego ciśnienia roboczego oraz długości instalacji i prędkości przepływu powietrza przez rurociąg. Specjalista projektujący rurociąg w wydajnym systemie pneumatycznym uwzględnia również konieczność montażu zaworów odcinających przy każdej linii produkcyjnej lub maszynie. Da to możliwość wyłączenia danego procesu bez potrzeby zatrzymywania całej instalacji sprężonego powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu ogranicza się potencjalne straty oraz wydatki związane z zatrzymaniem i ponownym uruchamianiem całej linii produkcyjnej.

Materiały wykorzystywane w systemach pneumatycznych

Wspomnieliśmy już o konieczności stosowania w instalacjach sprężonego powietrza i rurociągach lekkich i gładkich materiałów. Należy również zadbać o to, aby materiał nie wpływał na zanieczyszczanie sprężonego powietrza wodą czy cząsteczkami skorodowanego metalu. Jaki więc materiał wybrać dla konkretnej instalacji? Najpopularniejsze są polipropylen (plastik), miedź, stal ocynkowana, aluminium i rury stalowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które warto poznać przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Przykładowo polipropylen cechuje się niską ceną materiału i montażu ale dużą chropowatością powierzchni wewnętrznej rury oraz tendencją do odkształceń. Polecany jest wyłącznie do małych instalacji pneumatycznych z małym zapotrzebowaniem na sprężone powietrze. Rurociągi miedziane cechuje wysoka cena materiału a montaż metodą lutowania jest uciążliwy i wymaga specjalistycznych umiejętności. Stosowany głównie w medycynie. Decydując się na rurociąg wykonany z aluminium należy pamiętać o wysokiej cenie materiału i możliwości bardzo szybkiego montażu. Ponadto jest to rozwiązanie gwarantujące pełną szczelność instalacji i całkowity brak korozji niezależnie od czasu i warunków użytkowania. Rurociąg dla układów pneumatycznych wykonany ze stali ocynkowanej to umiarkowana cena materiału, szybki i łatwy montaż metodą zaciskową. Natomiast rury stalowe czarne to jeden z najtańszych materiałów, ale wymagający czasochłonnego montażu, spawania lub skręcania. Jednocześnie stal czarna jest materiałem wysoce korodującym przez co może zanieczyszczać sprężone powietrze i skracać żywotność instalacji.

źródło: almig.pl – sprężarki powietrza